Ciemna czekolada zawiera dużo magnezu, możesz ją więc jeść spokojnie dla „zdrowotności”, bez wyrzutów sumienia 😄
Gdzie jest najwięcej magnezu w ciele?
Jako pierwiastek i jako tlenek magnezu jest jednym z najważniejszych w skorupie ziemskiej. Jest bardzo istotnym składnikiem organizmów żywych- człowiek o wadze 70 kg ma go około 24g.
Najwięcej zawierają go tkanki o wysokim metabolizmie jak mózg, mięśnie, serce i wątroba. W osoczu jego wartość ulega niewielkim wahaniom. W związku z tym oznaczanie jego poziomu we krwi ma niewielką wartość diagnostyczną. Badanie to nic nie mówi o zawartości magnezu w tkankach, gdyż niemal cała pula znajduje się wewnątrz komórki.
Jakie są funkcje magnezu na poziomie komórkowym?
Do najważniejszych z nich należy aktywacja ponad 300 enzymów, w tym wielu związanych z produkcją energii w komórce. Wpływa również na stan błon komórkowych, ich stabilność i integralność. Niedobór magnezu na poziomie komórkowym prowadzi do zaburzenia pracy mitochondriów, czyli mini elektrowni komórkowych. Ponadto prowadzi do zwolnienia produkcji ATP- wysokoenergetycznego związku koniecznego do przemian biochemicznych organizmu. Bardzo ważną rolę odgrywa również w reakcjach tworzenia białek i stabilizacji kwasów nukleinowych DNA i RNA. Ważna jest również jego funkcja, którą pełni w procesach ich naprawy.
Jak działanie magnez na różne układy ciała?
Przede wszystkim działa uspokajająco na układ nerwowy, także na jego część autonomiczną i z tego jest najbardziej znany. Zmniejsza siłę skurczu serca zapobiegając jego niedokrwieniu i niedotlenieniu, chroni naczynia krwionośne i zmniejsza skłonność do powstawania zakrzepów. Od jego poziomu zależy także rozwój i mineralizacja kości, odgrywa więc znaczącą rolę w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.
W przewodzie pokarmowym uczestniczy w powstawaniu enzymów i soków trawiennych, pobudza ponadto czynności wątroby. Ułatwia transport substancji odżywczych przez śródbłonek jelit do krwi. Magnez ma również wpływ na fizjologię nerek ( zachowanie fosforu i potasu), działanie układu oddechowego, reguluje fizjologię siatkówki oka, uczestniczy w czynnościach słuchu i węchu, a także stymuluje układ odpornościowy.
Układ rozrodczy i hormonalny
Magnez odgrywa również znaczącą rolę w układzie rozrodczym. Uczestniczy w przekazywaniu danych genetycznych, a także wpływa na ruchliwość i żywotność plemników. Ponadto korzystnie oddziałuje na rozwój płodu. Wchodzi w liczne reakcje z hormonami, a najważniejsze z nich to adrenalina ( nadnercza), kalcytonina ( tarczyca), parathormon ( przytarczyce) oraz insulina ( trzustka). Niedobór magnezu zwiększa wydzielanie adrenaliny, insuliny i parathormonu. Zmniejsza natomiast produkcję kalcytoniny. Jako antagonista wapnia magnez wpływa na mechanizm skurczu komórek mięśniowych, co daje kontrolę działania wszystkich narządów. Reguluje procesy wzrostu, regeneracji i reprodukcji komórek. Wobec tak szerokiego spektrum działania, łatwo sobie wyobrazić, że niedobór prowadzi do powstania licznych zaburzeń.
Jakie są przyczyny niedoboru magnezu ?
W krajach wysoko rozwiniętych dieta zawiera coraz mniej tego pierwiastka. Jest to najczęstszą przyczyną tzw. pierwotnych niedoborów. Zmniejszonej podaż towarzyszy zwiększonemu zapotrzebowaniu, które wywołuje przewlekły stres powodując jego bardzo duże zużycie. ➡️ Co każdy powinien wiedzieć o stresie w trosce o swoje zdrowie.
Niezdrowe nawyki są przyczyną jego utraty. Wypłukujemy magnez nadużywając leków przeczyszczających, jedząc zbyt dużo błonnika, który go wiąże, stosując pigułki antykoncepcyjne, a także antybiotyki aminoglikozydowe. Oprócz tego nadużywanie alkoholu, kawy czy herbaty także obniża poziom tego pierwiastka w organizmie.
Objawy kliniczne niedoboru magnezu.
Postacie nerwowo-mięśniowe
Najlepiej poznane i kojarzone są następujące objawy:
- nadpobudliwość nerwowa ( lękowa, depresyjna, histeryczna, hipochondryczna)
- zaburzenia czucia gardłowe: „gula”, zwężenie, suchość
- krtaniowe: męczliwość głosu
- duszność, ucisk w klatce piersiowej, trudności oddechowe
- dreszcze, bóle i zawroty głowy, omdlenia
- zaburzenia snu, drgawki
- objawy obwodowe: kurcze, parestezje, mrowienia, kłucia i drżenia mięśniowe.
Niedobór magnezu a alergie
Pierwotny niedobór magnezu może również przejawiać się jako alergia typu I. Połowa pacjentów cierpiących na alergię reaginową ( wywołującą astmę, nieżyt nosa, zapalenie spojówek, pokrzywki, migreny) wykazuje pierwotny niedobór magnezu. Bardzo ważne jest, że postacie alergiczne nie wykazują typowych symptomów nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, co bardzo utrudnia diagnostykę.
Niedobór magnezu a dolegliwości w aparatu ruchu
Zaburzenie równowagi wapniowo-magnezowej powoduje ucieczkę wapnia z kości i odkładanie się jego nadmiarów w tkankach miękkich. Powstają zwapnienia, zesztywnienia powięziowe i usztywnienie mięśni. Niszczy to elastyczność i zaburza biomechanikę ciała, co skutkuje pojawianiem się zespołów przeciążeniowych. Kości ulegają rozmiękaniu prowadząc do rozwoju osteoporozy. Gromadzenie się wapnia w komórkach mięśniowych zaburza ich proces sprawnego kurczenia się i rozkurczania. Wywołuje to nadmierną męczliwość mięśni.
Dysfunkcje czynnościowe
Także zaburzenia czynności niektórych narządów wiążą się ze zbyt niskim poziomem tego jonu. Przejawiają się one w następujących zaburzeniach:
- pracy serca: niedomykalności lub wypadaniu zastawki dwudzielnej, uczuciu kołatania serca
- naczyniowych: bladość, nadmierne pocenie się, omdlenia kończyn
- pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego ( atonia pęcherzyka i dyskineza żółciowa)
- żołądkowo- jelitowych
- funkcjonowania płuc w postaci astmopodobnej duszności
- widzenia: zmętnienie soczewki, suchość powierzchni rogówki
Zaburzenia humoralno-hormonalne
Wynikają one z zachwiania równowagi pierwiastków z powodu niedoboru:
- wapnia – krzywice
- potasu – dodatkowe skurcze serca, częstoskurcz komorowy
- niedoboru glukozy we krwi- dolegliwości typu omdleniowego lub drgawkowego z uczuciem głodu i poceniem się.
Tego typu zaburzenia nie ustępują po podawaniu pierwiastków zasadniczych, odpowiedź terapeutyczna uzyskana jest dopiero po uzupełnieniu poziomu Mg++.
Problemy w układzie ginekologicznym
Niedobór magnezu jest jedną z przyczyn zaburzeń miesiączkowania i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Oprócz tego, u kobiet ciężarnych wywołuje kurcze mięśniowe, a także bolesne skurcze macicy skutkujące poronieniem lub przedwczesnym porodem. Może być też powodem nadciśnienia ciężarnych. Udowodniono naukowo, że zwiększenie podaży magnezu w diecie powoduje zmniejszenie liczby samoistnych poronień i powoduje lepszy rozwój płodu. Ponadto pierwiastek ten działa stabilizująco na uwalnianie estrogenów. Z tego powodu łagodzi dolegliwości okresu menopauzy.
Jak uzupełnić niedobory.
Uzupełnienie niedoborów nie jest takie proste. Jeżeli jelita nie działają sprawnie, to zaburzone jest także wchłanianie składników odżywczych. Ponieważ organizm to nie worek, nie wystarczy dosypać trochę pigułek, żeby wszystko wróciło do normy. Magnez jest szczególnie kapryśnym pierwiastkiem, wymaga bowiem towarzystwa wielu pierwiastków, aby dostać się do komórki. Dlatego najlepiej wchłania się z produktów naturalnych, w których występuje w równowadze. Łatwo zapamiętać, że jest go najwięcej w zielonych częściach roślin, gdyż magnez jest składnikiem chlorofilu. Niestety, wobec obniżenia jakości pożywienia oraz z powodu dużych niedoborów, trudno jest uzyskać właściwy poziom tylko z diety. Konieczna jest wówczas suplementacja, ale najpierw należy zadbać o wyleczenie stanów zapalnych układu pokarmowego. Jeśli chcesz, dołącz do programu Fit6, którego pierwszy etap właśnie na tym polega http://bit.ly/31B3Ofn
na podstawie:
„Magnez właściwości, działanie, zastosowanie w lecznictwie” mgr farmacji Barbara Napiórkowska
„Zarys chemii fizjologicznej” Harold A. Harper, Victor W.Rodwell, Peter A. Mayes
” Odżywianie dla zdrowia” Paul Pitchford
zdjęcie Alexander Stein: ➡️https://pixabay.com
Czy ten tekst był przydatny?
Kliknij na gwiazdkę i oceń!
Bądź pierwszym , który oceni ten post.