Zdrowe jelita podstawą zdrowia
Chcesz długo cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i wyglądem? Zadbaj o to, żeby mieć zdrowe jelita. Jest to absolutna podstawa, ponieważ to nasze źródło zasilania. Organizm potrzebuje energii, żeby żyć- jest to oczywiste dla wszystkich. Jednak większość ludzi funkcjonuje tak, jakby o tym nie wiedziała. Pieczołowicie pilnują ładowania swojego telefonu, ale o zasileniu ciała zapominają. Szkoda, że nie mamy wskaźników naładowania naszych osobistych baterii :-). Współczesna medycyna akademicka tworząc coraz węższe specjalizacje, straciła z oczu całego człowieka. Każdy zajmuje się tylko swoją działką, nie patrząc globalnie. Dermatolog nie pyta zazwyczaj o dietę i funkcjonowanie układu pokarmowego, choć stan skóry jest z nim ściśle związany. Alergolog robi testy wykluczając kolejne produkty, nie bada jednak stanu jelit. W ten sposób leczenie jest tylko objawowe i jako takie nie rozwiązuje skutecznie problemów pacjenta. W związku z tym jemy więcej leków, na coraz to nowe dolegliwości, a nasz układ pokarmowy dosłownie krzyczy o pomoc.
Weź odpowiedzialność za swoje zdrowie
Często narzekamy na służbę zdrowia, na długi czas oczekiwania na wizytę i brak specjalistów. Prawda jest jednak taka, że sami tworzymy te kolejki lekceważąc latami potrzeby naszych organizmów. Gdyby świadomość, że nasze zdrowie zależy od nas, była powszechna, lekarze mieliby odpowiednią ilość czasu dla pacjentów naprawdę potrzebujących profesjonalnego wsparcia. Ciało ma bardzo dużo mechanizmów obronnych i naprawdę długo sobie radzi, nawet traktowane po macoszemu. Przychodzi jednak moment, że zdolności przystosowawcze się załamują i pojawia się choroba. A wystarczy zadbać odrobinę wcześniej i organizm z radością wróci do równowagi. Mamy przecież ogromne możliwości regeneracji, wątroba nawet po chemioterapii potrafi wrócić do pełnej wydolności w 6 miesięcy. Oczywiście należy ją w tym wesprzeć, nie za pomocą cudownej pigułki, bo takiej nie ma, lecz przez podjęcie świadomych działań. Ponieważ zdrowe jelita to podstawa zdrowia, od zajęcia się nimi musimy zacząć naszą drogę.
Dlaczego właściwie zdrowe jelita są takie ważne?

Przede wszystkim nasz układ pokarmowy jest, obok oddechowego, naszym źródłem zasilania. Od stanu śluzówki jelit zależy ilość składników wchłoniętych i włączonych do przemian biochemicznych. Możemy spożywać najzdrowsze produkty i nie mieć z nich żadnego pożytku, nie są one właściwie strawione i przyswojone. Bardzo ważny jest również stan naszej flory bakteryjnej. Jest ona niezbędna do prawidłowych procesów trawiennych i produkcji niektórych witamin. Zasiedlenie jelit mikroorganizmami patogennymi powoduje napływ toksyn do krwiobiegu i stan przewlekłego zatrucia. Jakie są tego konsekwencje przeczytasz tutaj ➡️Toksemia- kiedy potrzebny jest detox
Źle funkcjonujące jelita mają także wpływ na nasze zdrowie emocjonalne, bowiem zaburzają funkcjonowanie jelitowego układu nerwowego.
Co to jest jelitowy układ nerwowy?
Odkryty dzięki pracom profesora Michaela Gershona, ojca neurogastroenterologii, na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Po 30 latach badań doszedł do wniosku, iż układ trawienny posiada niezależnie funkcjonujący, inteligentny układ nerwowy. Nazwano go Jelitowym Układem Nerwowym. Odpowiada on za produkcję neuroprzekaźników, między innymi, takich jak acetylocholina, dopamina i serotonina ( hormony szczęścia). Są to związki zapewniające komunikację między neuronami a systemem wczesnego ostrzegania w ciele. To dlatego w momencie nagłego przestrachu czujemy gwałtowny skurcz żołądka lub motyle w brzuchu, gdy się zakochamy. JUN produkuje również benzodiazepiny odpowiedzialne za redukcję stresu, mające działanie przeciwlękowe i rozluźniające. Związki te są podawane w terapii nerwic czy depresji, a okazuje się, że możemy je sobie sami wyprodukować, jeśli zadbamy o zdrowe jelita. Neuroprzekaźniki te mają wpływ na samopoczucie psychiczne, regulują nastrój i emocje. 90% serotoniny produkuje układ pokarmowy, a zaledwie 10% ośrodkowy układ nerwowy.
Jakie są emocjonalne objawy źle funkcjonujących jelit?
Obydwa nasze mózgi wpływają na siebie nawzajem, a nie jak myślano wcześniej, że jelita są zarządzane z góry. Wzajemny wpływ unaocznia przykład rozdrażnienia i zmęczenia, które ogarnia nas, gdy męczy biegunka, kolki czy skurcze. I odwrotnie, nagromadzenie obciążeń w życiu i nadmiar stresu upośledza funkcjonowanie układu pokarmowego. Przeczytasz o tym tutaj ➡️Co każdy powinien wiedzieć o stresie w trosce o swoje zdrowie.
Uczuciu przytłoczenia w życiu często towarzyszą zaparcia i wzdęcia. Chroniczne obstrukcje obniżają libido, ograniczają aktywność życiową i wywołują pesymizm i sarkazm. Najczęściej spotykane u dążących do perfekcji kobiet, które mają wysoką potrzebę kontroli i bardzo duże nagromadzenie emocji w brzuchu. W przeciwieństwie do nich osoby, które nie potrafią okazywać emocji i je tłumią, cierpią zazwyczaj na gwałtowne biegunki lub zespół jelita drażliwego.
Jakie są konsekwencje niedbania o zdrowe jelita?
Kiedy wiemy już jakie procesy przebiegają w jelitach i jak ważne funkcje one pełnią, łatwo jest przewidzieć skutki niedbania o zdrowe jelita. Lista mogłaby być bardzo długa, bo jak wspomniałam wcześniej, zaburzenia w układzie pokarmowym łączą się z większością chorób, ale wymienię najważniejsze z nich:
- niestrawność, wzdęcia, bóle i skurcze
- zaburzenia wypróżniania biegunki , zaparcia
- przykry zapach z ust
- chroniczne zmęczenie
- choroby przewlekłe i zwyrodnieniowe
- depresja, obniżenie nastroju
- nerwice
- nadwaga
- bolesne miesiączki
- uporczywe bóle głowy i inne objawy toksemii
- nowotwory
- zaburzenia zachowania, poznawcze i mentalne, niestabilność emocjonalna na skutek zablokowania receptorów opioidowych dla endorfin i enkefalin
- osłabienie odporności
- choroby autoagresywne
Długo by pewnie wymieniać, ale już i z tej listy można wywnioskować, że sprawa jest poważna. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dzieci i to już nawet te najmniejsze. Często bowiem cierpią one na różne dysfunkcje układu pokarmowego, a są źle diagnozowane i leczone objawowo.
Jak sobie pomóc, by znów mieć zdrowe jelita?
Jeżeli, na skutek wieloletnich zaniedbań, dopuściliśmy do upośledzenia pracy jelit, to musimy uzbroić się w cierpliwość, leczenie bowiem nie trwa tydzień czy dwa. Potrzebne są wielokierunkowe działania, determinacja i dyscyplina. W przeciwnym razie nie osiągniemy długotrwałego efektu poprawy zdrowia.
Program „Zdrowe jelita”
- Hydrokolonoterapia- oczyszczenie i udrożnienie jelita, probiotyki min 2 miesiące
- Wygojenie stanu zapalnego i regeneracja śluzówki jelita. Wdrożenie suplementacji i diety I etapu programu Fit6 http://bit.ly/31B3Ofn
- Praca z osteopatą- wyciszenie autonomicznego układu nerwowego. Uwalnianie zastoju, mobilizacja sklejeń i poprawa drenażu w obrębie jamy brzusznej, nauka automasażu brzucha
- Ćwiczenia mobilizujące narządy jamy brzusznej ➡️ Jak i po co ćwiczyć narządy wewnętrzne
- Relaksacje, medytacje, ćwiczenia oddechowe
- Uwalnianie złości w bezpieczny dla siebie ( i otoczenia ?) sposób
- Wprowadzenie do rutyny dnia codziennego większej ilości umiarkowanego ruchu- spacery, pływanie
- Praca z emocjami
- Uzdrowienie relacji z matką ➡️Relacja z matką i jej wpływ na zdrowie
- Rozwijanie świadomości, poszukiwanie wewnętrznego spokoju, rozwijanie uważności jako profilaktyka nawrotu dolegliwości
Jak widać pracy jest ogrom, ale bez stresu. Pomalutku, krok po kroku wejdziemy i na Mount Everest. Jest to proces, który musimy rozłożyć na wiele miesięcy, jeśli nie lat. Nie zrażaj się jednak, polega on również na wdrożeniu głębokiej zmiany, wyrobieniu zdrowych nawyków i przepracowaniu wielu deficytów, więc wymaga to czasu. Czy zrobisz coś dla swojego zdrowia czy nie, ten czas i tak upłynie. Do Ciebie należy decyzja w jakim stanie chcesz funkcjonować.
???ę???ę, ż? ??????? ???ż??? ????????
Jeśli uważasz, że warto, podziel się ze znajomymi ?
zdjęcie:https://stock.adobe.com/pl