Jak dziecko przeżywa trudny poród?
Trudny poród może mieć bardzo destrukcyjny wpływ na dziecko. Nie dotyczy to tylko porodów wspomaganych i cięć cesarskich ➡️ Cesarka. Co kobieta powinna wiedzieć ? ale także porodów naturalnych. Bardzo chciałaś rodzić naturalnie, bo wiesz ,że jest to najlepsze dla niego, niestety nie było tak, jak sobie wymarzyłaś. Wszystko trwało za długo i byłaś tak wyczerpana, że nawet niełatwo było potem się cieszyć. A może przeciwnie, dziecko dosłownie pchało się na świat za szybko, więc rodziłaś w panice i ogromnym stresie. Może miałaś już skurcze parte, a nie było jeszcze pełnego rozwarcia i dziecko było dosłownie kompresowane? Doświadczyłaś wysokiego poziomu stresu, braku wsparcia i ogromnego lęku? Wszystkie te sytuacje możemy określić mianem trudny poród. Czy zastanawiasz się czasami, co czuło w tym czasie Twoje dziecko ? I co się dzieje z dzieckiem po trudnym porodzie?
Jakie zadanie ma do wykonania dziecko?
Poród jest jednym z największych stresów w życiu i pierwszym bardzo trudnym sprawdzianem mocy sprawczej człowieka. Dziecko jest świadome zadania i szykuje się do tej chwili przez wiele miesięcy. Intensywnie trenuje w brzuchu mamy i tez bardzo chce, żeby wszystko poszło gładko. Jego ciałko jest wspomagane przez hormony stresu, które osiągają wyższy poziom niż u dorosłego w trakcie zawału serca! Wyobraźmy sytuację w jakiej znajduje się noworodek i drogę, którą ma do przebycia. Jest poddawany ogromnym siłom wypierającym, z jednoczesnym oporem stawianym przez tkanki kanału rodnego. W trakcie tego procesu musi samodzielnie obrócić się i skręcić, aby przecisnąć się między kośćmi miednicy matki. Jeżeli coś utrudni poród, w ciele pozostaną zablokowania lub napięcia tak duże, że siły rozwoju nie będą w stanie ich wyrównać.
Gdzie najczęściej dochodzi do zablokowań ?
Czaszka
Jest kilka obszarów szczególnie narażonych podczas trudnego porodu. Przede wszystkim główka, która ulega najsilniejszym naciskom. W rezultacie często dochodzi do zniekształceń i asymetrii, ale większość z nich wyrównuje się w ciągu kilku dni lub pierwszych tygodni życia. Czasami jednak proces remodelowania główki nie przebiega do końca. Dziecko ma wówczas uczucie ciągłego napięcia w głowie, co prowadzi do rozdrażnienia, trudności ze spaniem i wyciszeniem. Często widoczna jest wyraźna asymetria główki. Zablokowanie kości skroniowej może zaburzyć funkcję nerwu zaopatrującego mięsień odwodzący oka i z tego powodu powstanie zez. Nieuwolnione napięcia w obrębie czaszki upośledzają też drenaż tkanek ucha środkowego. Skutkiem tego często dochodzi do uporczywych zapaleń ucha środkowego.
Podstawa czaszki.
Jest to najważniejsze miejsce zablokowania ze względu na obecność nerwów czaszkowych zaopatrujących język, gardło , a także krtań. W tej okolicy przebiega również nerw błędny, który unerwia narządy wewnętrzne. Do prawidłowego funkcjonowania nerwów potrzebna jest pełna ruchomość otaczających stawów i tkanek miękkich. Potrzebna jest ona także do zapewnienia dobrego drenażu i odżywiania mózgu. Zastój w tym obszarze wpływa na upośledzenie funkcji wegetatywnych, a także utrudnia rozwój koordynacji i równowagi. Wreszcie zablokowanie podstawy czaszki jest przyczyną kłopotów ze ssaniem, trawieniem a w późniejszym okresie, również z mową. Podrażnienie nerwu zaopatrującego mięsień czworoboczny grzbietu i mostkowo-obojczykowo-sutkowy skutkuje kręczem szyi.
Klatka piersiowa.
Jest to kolejne miejsce narażone w trakcie trudnego porodu. Podczas parcia dochodzi czasem do jej kompresji. Utrudnia to oddychanie i drenaż klatki piersiowej , co naraża dziecko na częste infekcje dróg oddechowych. Skutkuje to także upośledzeniem drożności przełyku i wywołuje skłonność do ulewania i wymiotów. Oprócz tego, bardzo poważne problemy w przyszłości mogą wywołać zablokowane żebra. Utrudnią one pracę przepony, a także staną się przyczyną skoliozy, zaburzą bowiem symetrię ciała. Także narządy wewnątrz klatki piersiowej jak płuca i serce będą narażone ze względu na utrudnione warunki funkcjonowania.
Szyja.
Oprócz tego możemy spodziewać się zaburzeń w jamie brzusznej i okolicy gardła jeśli dziecko rodziło się z pępowiną owiniętą wokół szyi. Powstaje w ten sposób tendencja do chorób jelit, krtani i tarczycy. Obecny w tej okolicy nerw przeponowy także jest irytowany, co owocuje usztywnieniem przepony. Jako główny mięsień wdechowy wpływa on na sposób oddychania i zaopatrzenia ciała w tlen.
Trudny poród zwiększa stres matki.
Stres zmienia fizjologię i biochemię ciała oraz przestraja układ autonomiczny w tryb walki lub ucieczki ➡️Co każdy powinien wiedzieć o stresie w trosce o swoje zdrowie. Hormony stresu matki przechodzą przez łożysko i podnoszą poziom hormonów stresu dziecka. Będzie miało ono kłopot z ich dzaktywacją. W rezultacie ich zwiększona ilość będzie utrzymywać noworodka w stanie ciągłego pogotowia. Taki maluszek będzie miał kłopoty z wyciszeniem i rozluźnieniem, a także ze snem. Nie będzie też dobrze trawił, gdyż mleko zbyt szybko będzie opuszczało żołądek, zanim enzymy trawienne dostatecznie je rozłożą. Dojdzie do fermentacji i zbierania się gazów w jelitach.
Jak trudny poród wpływa na dziecko?
Nawet jeśli Twoje dziecko dostało 10 pkt.w skali Apgar nie oznacza to,że nie ma problemów. Badanie to określa tylko parametry życiowe, a nie zaburzenia funkcjonalne czy emocjonalne. Jeśli udziałem Twojego maluszka był trudny poród, ma on kilka tygodni na dojście do równowagi. Po porodach za długich, za szybkich, obarczonych dużym stresem matki dziecko często ma problem z wyrównaniem i prezentuje wówczas następujące objawy:
- ma zaburzony rytm snu i czuwania
- bardzo czujnie śpi i często się wybudza
- ma problem ze ssaniem
- ma problemy z wypróżnianiem, dużo gazów lub jego kupki mają niepokojący wygląd
- dużo ulewa lub wymiotuje a badania lekarskie nie wskazują przyczyny
- jest trudne do uspokojenia, łatwo się frustruje
- wymaga ciągłego noszenia na rękach, jest „nieodkładalne”, oceniane jako „high need baby”
- pręży się lub ma asymetrię ułożeniową
Daj sobie spokój…wewnętrzny i zdrowie psychiczne!
Nawet jeśli otoczenie mówi Ci, że wszystko jest w porządku albo, że wyrośnie, a intuicja podpowiada, że coś jest nie tak
Zadzwoń i umów się na wizytę ?+48 517-061-843
Pozostawienie dziecka z nieuwolnionymi napięciami znacznie zaburza jego rozwój i nie pozwala wykorzystać pełnego potencjału, a także prowadzi do uporczywych problemów ze zdrowiem lub zachowaniem.
zdjęcie : https://pixabay.com
Podziel się z innymi, jeśli uważasz, że warto ?