Po czym poznam, że relacja z matką jest zdrowa?
Najprostszym testem oceny, czy relacja z matką jest zdrowa jest możliwość powiedzenia jej, że ją kochasz, przepraszasz za to, że ją oceniałaś i stawiałaś się wyżej i dziękujesz za wszystko, co Ci dała. Jeśli do tego możesz usiąść u jej stóp i położyć jej głowę na kolanach, możesz uznać, że jest ok.
Ale wiem z doświadczenia, że zazwyczaj do tego długa droga…
Co ma wspólnego relacja z matką ze zdrowiem?
Dlaczego relacja z matką jest tak ważna, że konieczność pracy nad nią umieściłam w programie odzyskiwania zdrowia? ➡️Zdrowe jelita: 10 kroków do odzyskania zdrowia
Co to ma wspólnego??? Jednak ma. Mówią o tym filozofie wschodu, Biologia Totalna i Psychobiologia. Wiedzę o znaczeniu zasilania z rodu przekazują hinduskie Wedy, a także rodowe przekazy Starowierców. Mówi o tym Bert Hellinger w swoich Ustawieniach, metodzie uzdrawiania systemów rodzinnych, do stworzenia której zainspirowały go wieloletnie obserwacje Zulusów. Coś więc w tym musi być, skoro o tym samym, niezależnie od siebie, mówią ludzie z różnych stron świata. Wszyscy podkreślają wpływ relacji z mamą na zdrowie człowieka. Na czym więc to polega?
Pierwsze zasilenie w życiu dostajemy od matki
Oczywiste jest dla wszystkich, iż każda kobieta ciężarna zasila swoje dziecko w składniki odżywcze. Dzięki jej ciału, zarodek rośnie i się rozwija. Bardzo duże znaczenie ma fakt, jak kobieta przyjmuje wiadomość o ciąży. Im jest w większym stresie czyli lęku, tym gorzej odżywiane będzie nowe życie. Ma to znaczenie już od pierwszego momentu, bowiem poziom hormonów zapisze się w pamięci komórkowej zarodka jako sprzyjający życiu. Jeśli będą to hormony walki, zapisze się program: „stres sprzyja życiu” i sprawi, że człowiek będzie funkcjonował w jawnym lub ukrytym stresie. Lęk powoduje zaciskanie naczyń krwionośnych w układzie rozrodczym i pokarmowym, więc dostarczanie składników odżywczych jest ograniczone. Ma to kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia.
Jak wpływa stres na ciało przeczytasz tu⬇️⬇️⬇️
Co każdy powinien wiedzieć o stresie w trosce o swoje zdrowie.
Jak ograniczone zasilenie wpłynie na zdrowie dziecka
Jak łatwo się domyślić, jeśli przyszła mama funkcjonuje w przewlekłym stresie, dziecko nie dostanie odpowiedniego zasilenia. Urodzi się więc słabsze, zazwyczaj z problemami trawiennymi i uwrażliwieniem na stres, który dodatkowo upośledzi działanie jelit. Tak powstaje błędne koło i tworzy się dobra baza dla różnych zaburzeń.
Relacja z matką a stres dziecka
Stres zmienia przepływ krwi przez mózg. Odcina od zasilania ośrodki odpowiadające za wyższe czynności mózgowe jak zdolność budowania relacji, empatia i współodczuwanie. Jeśli noworodek nie czuje takich uczuć ze strony matki, jego poczucie bezpieczeństwa i zaufanie znika. Uruchamia się reakcja walcz lub uciekaj ( w przypadku bardzo małych dzieci- udawaj trupa). Zestresowana matka i zestresowany noworodek- to nie sprzyja wytworzeniu prawidłowej więzi. A dziecko wie, że bez niej nie da rady samodzielnie przetrwać, aktywizuje więc jedyną możliwą dla siebie reakcję obronną- odcina swoje czucie. Na poziomie ciała manifestuje się to napięciem w okolicy podpotylicznej i obniżeniem lub wygórowaniem reakcji na dotyk. Dziecko pokazuje swój stres poprzez różne zachowania. Czasem jest to niechęć do bycia karmionym piersią, a czasem głośny protest i wyginanie do tyłu. Tak objawia się złość na matkę spowodowana niezaspokojeniem potrzeb malucha.
Zdrowa relacja z matką jest warunkiem zdrowia dziecka
Matka musi przede wszystkim wyciszyć swoje emocje i odnaleźć spokój wewnętrzny. Dziecko bez przerwy ją skanuje i doskonale wyczuwa jej napięcie. Nie da się oszukać wymuszonym uśmiechem, gdyż jest to podświadomy, biologiczny mechanizm kolekcjonowania informacji o otoczeniu. Jeśli mama ma problem z akceptacją dziecka lub siebie w nowej roli, ono to wie. Wszystkie działania powinny zmierzać do zbudowania więzi na nowo, wyciszenia lęku malucha i pokazanie mu, że jest kochany, jego potrzeby będą zaspokojone, a przetrwanie zapewnione. Jeżeli mama sama jest straumatyzowana, bez pomocy z zewnątrz nie będzie w stanie stworzyć głębokiej relacji z dzieckiem. Jego zachowania odbierze bowiem jako dotykające jej zranienia i podświadomie je odrzuci. Nie oznacza to, że nie będzie opiekowała się noworodkiem czy wykonywała czynności pielęgnacyjnych. Może być w tym bardzo odpowiedzialna i skrupulatna, nie będzie jednak wyczuwać potrzeb dziecka i nie stworzy z nim pełnej miłości relacji. Pozostanie na poziomie więzi biologicznej czyli opiekuńczej.
Jak relacja z matką wpływa na zdrowie emocjonalne
Trauma związku z mamą powoduje permanentny, ukryty stres u człowieka. Jest on przede wszystkim bardzo wrażliwy, bo nauczył się być czujny w obserwacji emocji bliskich mu osób. Nie ma poczucia bezpieczeństwa, nie czuje się mile widziany na tym świecie i z całych sił usiłuje udowodnić swoją przydatność i zasłużyć na miłość. Często dosłownie za wszelką cenę, za cenę nadużywania siebie, poświęcania swoich potrzeb i komfortu. Tu ma swoje źródło bardzo destrukcyjny, prowadzący do wypalenia i chorób, perfekcjonizm, zaburzenia osobowości, odżywiania i uzależnienia. Taki człowiek dokonuje wyborów kierując się lękiem, co zawsze powoduje szereg komplikacji. Według mnie, bez rozpoznania i przepracowania tego deficytu, nie jest możliwe uzyskania pełnego zdrowia, zarówno na poziomie fizycznym, jak emocjonalnym i duchowym.
Jakie są powody wczesnej traumy
Co wydarza się w życiu kobiety lub dziecka, że prowadzi do wczesnego uszkodzenia więzi?
- traumy i złe doświadczenia matki- straumatyzowana matka nie jest w stanie stworzyć bliskiej więzi
- okoliczności poczęcia – czy ciąża pochodzi z aktu pełnego miłości czy przemocy, rozród wspomagany
- reakcja matki na wiadomość o ciąży- czy dziecko przyjęte jest z radością czy niechęcią
- okoliczności rozwoju prenatalnego- czy w łonie matki jest bezpiecznie, czy cieszy się ona z dziecka czy myśli lub dokonuje próby aborcji lub samobójczej, czy się dobrze odżywiała lub piła alkohol czy brała narkotyki
- okoliczności narodzin- jak przebiegał poród, czy matka przeżyła w związku z nim ogromny stres lub nie współpracowała, czy rozwiązanie było cięciem cesarskim, wspomagane próżniociągiem lub manewrem wypychającym dziecko na świat
- pierwsze godziny życia- doświadczenie bycia przyjętym na świecie z radością lub wręcz przeciwnie, separacja od matki i frustracja potrzeb
- opieka nad dzieckiem po urodzeniu- czy jego potrzeby biologiczne i emocjonalne są zaspokajane
- separacja na skutek choroby matki lub dziecka
- zabiegi medyczne jako wczesne doświadczenie przemocy
- wykorzystywanie seksualne
Jakie są jeszcze powody uszkodzenia więzi z mamą
Do uszkodzenia tej relacji może prowadzić bardzo wiele, pozornie bezpiecznych sytuacji. Są to okoliczności, w których dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i zaufanie. Nie zawsze są one dramatyczne z punktu widzenia dorosłych, ale musimy pamiętać, że maluch inaczej patrzy na świat. Jest on bardzo delikatny i wrażliwy, dlatego matka powinna być szczególnie empatyczna i wyczulona na jego potrzebę bycia widzianym, uszanowanym, ważnym i kochanym. Uszkodzić więź może wyjazd matki, konieczność hospitalizacji, pojawienie się rodzeństwa. Od świadomości rodziców zależy czy zostanie ona naprawiona i odbudowana, czy też na zawsze pozostawią dziecko z takim deficytem.
Uszkodzona relacja z matką- symptomy
Jest to bardzo głęboka trauma. Działa bardzo destrukcyjnie w takich obszarach życia jak tworzenie relacji, zdrowie i poczucie własnej wartości, a także świadome nazywanie i przeżywanie emocji. W trudnościach małżeńskich pokazuje się wszystko, co niedomknięte w związku z matką.
Na poziomie cielesnym obserwuje się przede wszystkim:
- zaburzenia wchłaniania
- zespół jelita drażliwego
- trudności z zajściem w ciążę
- niechęć do posiadania dzieci
- problemy z utrzymaniem ciąży
- trudne porody
- depresja poporodowa i problem z odnalezieniem się w roli matki
- problemy seksualne
Na czym polega przepracowanie relacji z mamą
Zazwyczaj tego typu doświadczenia wymagają profesjonalnego wsparcia, ponieważ mechanizmy ochronne, które wykształciliśmy, żeby przetrwać, nie dopuszczą do świadomości emocji z tego okresu. Jeśli Twojemu przyjściu na świat towarzyszyły bardzo trudne okoliczności poszukaj dobrego specjalisty od terapii wczesnej traumy. Leczenie należy prowadzić jednocześnie z zadbaniem o siebie na poziomie fizycznym, redukcją stresu i zmianą trybu życia.
Przepracowanie związku z mamą polega na powrocie do emocji z okresu powstania zaburzenia, rozpoznania ich i dożyciu do końca. Problemem bowiem nie są same wydarzenia, ale emocje które zostały zablokowane i nierozładowane do końca. Z punktu widzenia energii emocja jest falą, która ma swój czas narastania, apogeum i wygasania. Prawidłowo przeżywana trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt sekund. Jeśli z jakichś powodów proces ten nie zostanie doprowadzony do końca, w ciele magazynuje się energia, która różnymi sposobami szuka ujścia. Na utrzymywanie jej wydatkujemy kolejne porcje energii, co po pewnym czasie prowadzi do wypalenia. Można to porównać do zatykania czajnika z gotującą się wodą. Nie pomijaj tego etapu. nie próbuj „wybaczać” z głowy, bo nie będzie to skuteczne. To, co bolało trzeba uznać, przepłakać lub wykrzyczeć i tym sposobem oczyścić.
Jaki jest kolejny krok
Dopiero potem możemy popatrzeć na mamę jak na zwyczajną kobietę, która jest obciążona swoimi traumami i ciężkimi doświadczeniami. Jej życie było być może ciężkie i dała wszystko, co mogła. Nawet jeśli narzekasz, że było za mało. Nie mogła przecież dać więcej niż sama dostała…Zazwyczaj zaburzenia relacyjne idą przez wiele pokoleń i dopiero oczyszczenie całej linii przyniesie spodziewany efekt. Zwłaszcza jeśli chorujesz przewlekle, możesz być pewna, że problem jest znacznie starszy niż Twoja mama. ➡️Dziedziczona trauma jako źródło ukrytego stresu .
Jakie polecam metody pracy
Proces uwalniania emocji przeprowadza się stopniowo. Wymaga on determinacji i czasu. Jest on rozłożony zazwyczaj na wiele lat. Pocieszające jest to, że każdy krok przynosi ulgę i przypływ nowej energii, która do tej pory zużywana była na maskowanie problemu. Dobrze jest skorzystać z profesjonalnego wsparcia, choć pewne procesy można przepracować samemu przy pomocy np. listów Radykalnego Wybaczania czy ćwiczeń z książki Marka Wolynna ➡️ http://bit.ly/2mkKAeE
Można skorzystać z sesji indywidualnych lub grupowych Ustawień Rodzinnych czy Ustawień Wczesnej Traumy. Ja polecam te metody, bo akurat je wypróbowałam, ale jest ich z pewnością znacznie więcej. Nie wykluczam oczywiście tradycyjnej psychoterapii, która będzie konieczna jeśli w tej relacji było naprawdę trudno.
???ę???ę, ż? ??????? ???ż??? ????????
Jeśli uważasz, że warto podziel się ze znajomymi ?
zdjęcie ➡️https://pixabay.com/pl/