Co jest celem opieki osteopatycznej w ciąży?
Ciąża, pomimo iż jest stanem fizjologicznym, wywołuje wiele dolegliwości. Z jej powodu dochodzi do ogromnego przestrojenia hormonalnego i biomechanicznego organizmu przyszłej matki. Najważniejszym celem opieki osteopatycznej jest dbanie o dobrostan przyszłej mamy. Na pierwszy plan wysuwa się uwolnienie od bólu i stresu. Oprócz tego rozluźnienie napiętych obszarów, znacznie ułatwia adaptację do kolejnych stadiów ciąży i dobre przygotowanie do porodu.
Jak ciało przystosowuje się do ciąży?
Wszystkie systemy ciała muszą przystosować się do zmian zachodzących w organizmie przyszłej matki . Szczególnie obciążone są takie narządy jak wątroba i nerki, dlatego że muszą obsłużyć także rozwijający się płód. Zwiększone zapotrzebowanie na tlen zmusza płuca do intensywniejszej pracy. Także układ sercowo- naczyniowy przystosowuje się do większej ilości krwi krążącej i podnosi częstotliwość skurczów serca, przy jednoczesnym spadku napięcia żylnego i spowolnieniu przepływu krwi żylnej. Powiększająca się się macica, uciska na wielkie naczynia krwionośne. Tarczyca i nadnercza także pracują intensywniej, a przedni płat przysadki podwaja swoją objętość. Zwiększone jest również napięcie na oponach mózgowych, a także na podstawie czaszki.
Jakie są zagrożenia w aparacie ruchu i jamie brzusznej?
Hormonalne rozluźnienie połączeń więzadłowych, przy jednoczesnym zwiększeniu masy ciała i zmienionej biomechanice, prowadzi do przeciążeń mięśniowych. Szczególnie narażone są mięśnie grzbietu, jako utrzymujące pionową postawę ciała, podczas gdy praktycznie wyłączone są mięśnie brzucha. Oprócz tego, rozwijająca się macica wywołuje coraz więcej napięć w jamie brzusznej. Szczególnie niebezpieczne są górne i boczne naprężenia powięziowe, gdyż ograniczają przestrzeń dla dziecka. Prawdopodobnie jest to przyczyną zbyt szybkiego schodzenia główki dziecka w dół. Rozluźnienie tych napięć jest więc ważne dla zapobiegania nadmiernej stymulacji szyjki macicy i przedwczesnym skurczom.
Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się ciężarne?
Ból pleców.
Jedną z przyczyn pojawiania się bólu pleców jest zmiana mechaniki w obrębie miednicy. Rozwijająca się ciąża zwiększa napięcie więzadeł maciczno-krzyżowych, a jej ciężar jest przenoszony bezpośrednio na mięśnie dna miednicy. W przypadku asymetrii miednicy naprężenia umiejscawiają się w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Obciąża to mięśnie, powięzi, a także więzadła tej okolicy. Dolegliwości te nasilają się w późniejszym okresie ciąży z powodu przesuwającego się do przodu środka ciężkości.
Bóle miednicy.
Powszechnie uważa się, że ból miednicy w ciąży spowodowany jest wyłącznie przez rozluźniające działanie hormonu relaksyny i jest on nieunikniony. W osteopatii patrzy się jednak całościowo na biomechanikę ciała. Miednica, plecy i nogi wraz z rozszerzającą się macicą tworzą nierozerwalny kompleks dynamiczny. Tylko ocena funkcjonalna każdego elementu z osobna i we wzajemnych relacjach daje szansę na skuteczną terapię bólu.
Podrażnienie nerwu kulszowego- rwa kulszowa.
Wszystkie adaptacje biomechaniczne mogą doprowadzić do kompresji lub drażnienia nerwu kulszowego. Zmienia się także biomechanika układu nerwowego, zarówno jego obwodowej jak i centralnej części.
Zespół mięśnia gruszkowatego-rwa gruszkowata.
Jest kolejną przyczyną występowania tylnego bólu miednicy. Zaburzenie ruchu kości krzyżowej lub stawu biodrowego prowadzi do zwiększenia napięcia mięśnia gruszkowatego co wywołuje irytację nerwu kulszowego.
Ból kości ogonowej i guzicznej.
Zmiana biomechaniki miednicy, upośledzenie ruchomości stawów krzyżowo-biodrowych oraz zaburzenia rotacji w stawach biodrowych mogą prowadzić do nadmiernych napięć kompleksu więzadeł tej okolicy. Wpływa to na tonus mięśni dna miednicy. Powiększająca się macica irytuje połączenie krzyżowo- guziczne wywołując ból kości ogonowej. Działa to deprymująco na kobietę i wywołuje lęk przed ciężkim porodem. Kość guziczna jest połączona z centralnym układem nerwowym, dlatego jej dysfunkcje mogą być przyczyną bardzo specyficznych objawów neurologicznych.
Zespoły ciasnoty przedziałów powięziowych w ciąży.
Zatrzymywanie płynów w okresie ciąży powoduje pojawienie się zespołów ciasnoty przedziałów powięziowych. Z tego względu kobiety skarżą się często na mrowienie i drętwienia w obrębie dłoni czy stóp. Najważniejsze w terapii jest dotarcie do miejsca, gdzie mogło dojść do ucisku na naczynia krwionośne, limfatyczne , a także struktury nerwowe. Drenaż tej okolicy uwalnia od dyskomfortu.
Niestrawność i refluks w ciąży, trudności z oddychaniem.
Do powstania dolegliwości tego typu przyczyniają się napięcia w obrębie przepony, śródpiersia, odcinka szyjnego kręgosłupa ( irytacja nerwu błędnego) i klatki piersiowej. Terapia tych okolic poprawia pracę układu pokarmowego, a także uwalnia od trudności z oddychaniem.
Napięcia emocjonalne.
Okres ciąży jest także bardzo dużym obciążeniem emocjonalnym dla kobiety. Stan ten wymaga szczególnej opieki i wsparcia. Nadmierna ilość hormonów stresu przenika przez łożysko ograniczając jego ukrwienie, co skutkuje mniejszą wagą urodzeniową dziecka. Silny stres u matki na początku ciąży, powoduje późniejszy rozwój mózgu i opóźnia pojawianie się prawidłowych odruchów. Nadmierny stres tuż przed porodem bardzo utrudnia jego przebieg i jest często powodem poważnych komplikacji. Ważne jest więc systematyczne uwalnianie kobiety od nadmiernego pobudzenia, wyciszanie układu nerwowego i likwidowanie dolegliwości. Niewiele jest metod takich jak osteopatia ,oferujących tak kompleksową opiekę dla ciężarnej. W bezpiecznych warunkach może ona się rozluźnić i znacznie podnieść komfort swojego funkcjonowania.
Jeżeli trudno Ci przechodzić przez okres ciąży, cierpisz na jakiekolwiek z tych dolegliwości
Zadzwoń i umów się na wizytę ? +48 517-061-843.
zdjęcie:https://pixabay.com
Podziel się z innymi, jeśli uważasz, że warto ?