Po co osteopata bada stan wątroby?
W badaniu osteopatycznym sprawdza się zawsze cały organizm. Nawet jeśli pacjent przychodzi z bólem w aparacie ruchu, osteopata przeprowadza wywiad w kierunku zaburzeń metabolicznych i palpacyjnie sprawdza stan funkcjonalny wątroby . Bez usprawnienia jej pracy, poprawienia drenażu i ułatwienia odprowadzenia toksyn nie jest możliwe uzyskanie poprawy zdrowia i trwałego ustąpienia dolegliwości. Wykorzystuję w tym celu szereg technik manualnych, ale zalecam również zmianę diety równocześnie z gojeniem stanów zapalnych śluzówki jelit. Pomoc taką oferuje pierwszy etap programu Fit6. Polega on na wygojeniu stanów zapalnych i oczyszczeniu organizmu. Dzięki temu ograniczysz napływ toksyn i tym samym odciążysz wątrobę. Wejdź i poczytaj http://bit.ly/31B3Ofn.
Kilka słów o budowie wątroby.
Jest największym organem naszego ciała, u dorosłego człowieka waży ok. 1,5kg. Jest to bardzo ciężko pracujący narząd, który w ciągu minuty filtruje 1,5 litra krwi ! Jako jedyny organ posiada podwójne zaopatrzenie naczyniowe. Żyła wrotna doprowadza krew z żołądka i jelit , a tętnica wątrobowa dostarcza tlenu prosto z serca. W budowie komórkowej jest również niezwykła, gdyż zawiera tzw. komórki Kupffera – najbardziej zdumiewające komórki ludzkiego ciała. Mają one wygląd zbliżony do ośmiornicy i zdolność poruszania się. Pochłaniają one wszelkie toksyny, zarówno biologiczne jak i chemiczne i dezaktywują je za pomocą swoich enzymów . Tak działa wątrobowy zakład oczyszczania. Przeładowanie toksynami komórek Kupffera powoduje obniżenie zdolności odtruwania i pojawienie się objawów toksemii.
Przeczytaj tutaj ➨ Toksemia-kiedy potrzebny jest detox
Jakie funkcje spełnia wątroba w organizmie?
Wątroba jest narządem odpowiadającym za przebieg bardzo wielu procesów metabolicznych i regulacyjnych. Oto niektóre z nich:
- regulacja przemian węglowodanowych- odpowiada za utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi
- magazynowanie glikogenu, witamin A, D, B ( w tym B12 ) i pierwiastków jak żelazo i miedź
- regulacja metabolizmu białka i tłuszczy
- wytwarzanie czynników krzepnięcia
- produkcja globuliny wiążącej hormony płciowe – za wysoki jej poziom powoduje spadek libido!!
- wytwarzanie białek transportujących tłuszcz, żelazo, hormony i leki. Najbardziej znane są lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL) przenoszące cholesterol ze ścian naczyń krwionośnych z powrotem do wątroby w celu wydalenia go. To wątroba odpowiada za stan naczyń krwionośnych i dbanie o jej zdrowie jest najlepszą profilaktyką chorób sercowo-naczyniowych.
- oczyszczanie z toksyn- zależne od poziomu witaminy C i tauryny.
Objawy źle pracującej wątroby.
Objawy źle pracującej wątroby są bardzo liczne. We wczesnych stadiach, w fazie zaburzeń funkcjonalnych, badania laboratoryjne nie pokazują żadnych odchyleń od normy, co usypia naszą czujność. Podwyższenie stężenia enzymów wątrobowych we krwi następuje bowiem dopiero przy uszkodzeniu jej komórek . Zaburzenia jej pracy będą się manifestować poprzez następujące objawy:
- słabe trawienie- wzdęcia, nudności, zaparcia
- zaburzenia snu, bóle i zawroty głowy
- nieprzyjemny oddech ( amoniak), obłożony język
- zaburzenia nastroju, koncentracji
- depresja, spadek libido
- objawy alergiczne jak: katar sienny, wysypki skórne, astma – zwłaszcza pojawiające się u dorosłych
- nadciśnienie tętnicze krwi , wzrost jej lepkości i gęstości
- skoki poziomu stężenia cukru we krwi: trudności z utrzymaniem wagi, zaburzenia łaknienia, napady wilczego apetytu i pociąg do słodyczy
- hipercholesterolemia
- kamica pęcherzyka żółciowego
- zespół chronicznego zmęczenia
- nadmiar ciepła w organizmie, uporczywe pocenie się i nieprzyjemny zapach potu
- zmniejszenie tolerancji na alkohol i przyjmowane leki
Ocena stanu wątroby wg medycyny chińskiej.
Jakie emocje świadczą o przeciążeniu wątroby?
W medycynie chińskiej z funkcjonowaniem poszczególnych organów wiąże się stan emocjonalny . Człowiek z nierównowagą wątroby jest gniewny, niecierpliwy, rozdrażniony i nerwowy. Cierpi na zaburzenia snu, przewlekłe bóle i zawroty głowy, jest pobudzony- rozgorączkowany. W fazie wyczerpania wpada w stan depresyjny, ma zaburzone libido i może mieć skłonności samobójcze.
Co ciało mówi o stanie wątroby.
W aparacie ruchu obserwuje się sztywność mięśni i ścięgien, co powoduje zwiększenie skłonności do powstawania uporczywych stanów zapalnych, uszkodzeń i przeciążeń. Zaczerwienione, suche i swędzące oczy dopełniają obrazu człowieka z nierównowagą wątroby.
Jak osteopatia wspiera pracę wątroby?
Wątrobą właściwie warto się zająć przy większości dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci. Pełni ona tak wiele funkcji w organizmie, że właściwie ciężko by było znaleźć objaw niezwiązany z jej dysfunkcją. Jest także organem bardzo przeciążonym w przewlekłym stresie, a jej niewydolność prowadzi do toksemii. Aby ograniczyć napływ toksyn i ułatwić trochę życie wątrobie, warto najpierw uszczelnić jelita i ograniczyć napływ toksyn. Można to zrobić pierwszym etapie programu Fit6 przy pomocy diety opracowanej przez dietetyczkę i specjalnie dobranych suplementów. http://bit.ly/31B3Ofn
Ze względu na to, że często dochodzi w niej do zastoju, specjalne techniki osteopatyczne są bardzo pomocne w usprawnieniu jej drenażu. Jak szybko poprawia się samopoczucie po mobilizacji wątroby, można poczuć w sytuacji zatrucia i związanych z nim dolegliwości. Praktycznie natychmiast ustępują mdłości, zmęczenie i ból głowy. Usprawnienie jej pracy jest cenne także dla kobiet w ciąży, gdy zwiększona jest podaż toksyn. Warto nawet profilaktycznie skorzystać z zabiegu mobilizacji wątroby w sytuacji, gdy bierzemy dużo leków, rozpoczynamy głodówkę lub wiosenny detox . Powinna być obowiązkowa po chemioterapii, gdyż usprawni znacznie proces oczyszczania z resztek leków.
Daj sobie spokój i zdrową wątrobę
Zadzwoń i umów się na wizytę ?+48 517-061-843
zdjęcie: https://stock.adobe.com
Podziel się z innymi, jeśli uważasz, że warto ?