Po co ćwiczyć narządy wewnętrzne?
Bardzo dużo mówi się o konieczności ćwiczenia na co dzień, ale zazwyczaj mamy na myśli aparat ruchu. Wszyscy chcemy mieć mocne, ładnie wyrzeźbione mięśnie. Nie myślimy jednak o tym, ze trzeba też ćwiczyć narządy wewnętrzne. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu jest dla nich niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wszystko, co żyje w naturze , porusza się. Ruch jest więc jedną z cech życia, bezruch to śmierć. Przewlekły stres prowadzi do upośledzenia funkcjonowania organów jamy brzusznej. Jeżeli czujesz jakiekolwiek problemy z ich strony, to wiedz, że coś się dzieje.
Co każdy powinien wiedzieć o stresie w trosce o swoje zdrowie.
Jak przepona wpływa na narządy jamy brzusznej?
Przepona jest głównym mięśniem oddechowym dzielącym w poprzek ciało na część górną i dolną. Wygląda i funkcjonuje jak tłok poruszając się w górę i w dół podczas oddychania. W czasie wdechu schodzi w kierunku jamy brzusznej powiększając przestrzeń dla płuc, by mogły się one swobodnie rozprężyć. Spycha jednocześnie narządy wewnętrzne w dół, mobilizując je i uciskając. Zapobiega to tworzeniu się sklejeń i zastojów miedzy nimi, a także wspomaga krążenie płynów. Podczas wydechu podąża do góry pociągając za sobą zawartość jamy brzusznej. Można powiedzieć, że przepona ma za zadanie masować i biernie ćwiczyć narządy wewnętrzne.
Co się dzieje z przeponą w przewlekłym stresie?
Jeżeli człowiek długo funkcjonuje w trybie walki lub ucieczki, jego przepona zmienia swój sposób funkcjonowania. Jest mięśniem, więc ulega swoistemu przykurczowi. Jej napięcie unieruchamia dolną część klatki piersiowej, przejście piersiowo- lędźwiowe kręgosłupa i mostek. Znacznie zmniejsza się amplituda jej poruszania się, więc jej funkcja masująca praktycznie wypada. Szczególnie cierpią na tym narządy leżące bezpośrednio pod nią, czyli wątroba i żołądek. Usprawnianie przepony poprawi więc również funkcjonowanie tych organów.
Kto powinien ćwiczyć narządy wewnętrzne?
Codzienną porcję ćwiczeń powinien wykonywać oczywiście każdy, ale szczególnie ważne jest to dla osób funkcjonujących w przewlekłym stresie. Bywają takie okresy w życiu, że jest trudno i na dany moment nie da się tego zmienić, bo nie zależy to od nas. Powinniśmy wówczas wyjątkowo zadbać o nasze źródła zasilania: płuca czyli oddech oraz układ pokarmowy. Ułatwi nam to przejście życiowego kryzysu i zapobiegnie rozwijaniu się chorób. Ćwiczyć narządy wewnętrzne powinny również osoby pragnące zrzucić wagę, bo bez poprawienia ich pracy będzie to bardzo trudne. Są również obowiązkowe dla osób cierpiących już na choroby układu pokarmowego. Z całą pewnością usprawni to proces powrotu do zdrowia. Jak wygląda mój kompleksowy program odzyskiwania zdrowia przeczytasz tutaj:
➡️ Jak sprawić, żeby jelito drażliwe było nareszcie szczęśliwe
Jak ćwiczyć narządy wewnętrzne?
Przede wszystkim systematycznie. Ćwiczenia te nie zajmują dużo czasu, wystarczy dołączyć je do swoich codziennych aktywności, przy czym niektóre z nich można wykonywać nawet w biurze. Co zresztą też wyjdzie na zdrowie, bo przerwy w pracy trzeba robić obowiązkowo. Długotrwała pozycja siedząca upośledza bowiem drenaż w obrębie jamy brzusznej i miednicy mniejszej, zaburzając pracę znajdujących się tam organów. Ćwiczyć należy spokojnie, z wczuwaniem się w sygnały z ciała. Nie forsuj, nie staraj się robić na siłę. Nie zatrzymuj oddechu i koncentruj się na tym , co robisz. Oprócz dobrze ukrwionych i odżywionych narządów wewnętrznych zyska też Twój układ nerwowy.
Skłon boczny

Pozycja wyjściowa stojąc, stopy rozstawione na szerokość bioder. Palce rąk splecione nad głową, wnętrza dłoni skierowane do sufitu, w miarę możliwości łokcie wyprostowane. Plecy wyprostowane, głowa wyciągnięta do góry, ramiona opuszczone. Wykonaj skłon do prawego boku w płaszczyźnie czołowej i nie zatrzymując się w pozycji końcowej od razu do lewego. Powtórz 10 razy w każdą stronę.
Ćwiczenie to mobilizuje więzadła wieszadłowe jelita grubego znajdujące się po bokach pod żebrami. Bardzo często są to miejsca zastoju, wąskie gardło pasażu treści jelitowej. Ponadto otwiera się odźwiernik żołądka, czyli zwieracz między nim a dwunastnicą. Ułatwia to opróżnianie żołądka i posiłek nie zalega w nim zbyt długo. Poruszona jest też wątroba, a także przepona w części bocznej.
Skręty w pozycji stojącej
Pozycja wyjściowa jak wyżej. Prawa ręka wyciągnięta w przód na wysokości ramienia, lewa skrzyżowana na klatce piersiowej, dłoń na prawym obojczyku. Wykonujemy skręt tułowia w prawo starając się jak najdalej sięgnąć ręką za siebie. Głowa również skręcona jak najdalej w prawo, patrzymy na końce palców. Po dojściu do końca zakresu ruchu powoli wracamy do pozycji wyjściowej i robimy analogicznie skręt w lewo. Powtarzamy 10 razy w każdą stronę.
Ćwiczenie to usprawnia przemieszczanie się treści jelitowej w jelicie cienkim. Ponadto delikatnie mobilizuje wątrobę.
Wygięcie do tyłu

Pozycja wyjściowa jak wyżej. Ramiona wyciągnięte do góry stykają się dłońmi. Alternatywnie: dłonie zwinięte w pięści kładziemy na wysokości nerek grzbietami oparte o plecy. Wpłyniemy tym samym też na nadnercza.
WDECH. Powoli wykonujemy wygięcie do tyłu robiąc długi WYDECH równocześnie zadzierając brodę do góry, co rozciągnie nam powięzi i mięśnie przodu szyi. W ten sposób skorzysta również tarczyca. Wracamy spokojnie na bezdechu do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 10 razy.
Usprawnimy w ten sposób mięśnie przedniej ściany brzucha. Rozciągniemy je, a także wzmocnimy. Poprawi to funkcjonowanie jelita cienkiego, a tym samym trawienie i wchłanianie. Uaktywni się też przednia część przepony.
Po wykonaniu wygięć zrób powoli skłon do przodu, stopy na szerokość bioder skierowane lekko do siebie. Jeśli masz kłopoty z kręgosłupem lędźwiowym podeprzyj się o uda w pierwszej fazie skłonu i nie prostuj kolan do końca. Głowa i ramiona swobodnie zwisają, pozostań chwilę w tej pozycji, a następnie ugnij lekko kolana i powoli się prostuj kręg po kręgu. Na końcu podnieś głowę i wyprostuj nogi.
Jeśli masz kłopoty z równowagą lub nadciśnienie zrób to ćwiczenie w siadzie na krześle.
Skręt w pozycji siedzącej na krześle
Siadamy na krześle bokiem, tak żeby oparcie było po naszej prawej stronie. kręgosłup wyprostowany, barki opuszczone, głowa wyciągnięta do góry, ale nie zadzieraj brody. Chwyć za oparcie krzesła i powoli zrób skręt tułowia w takim zakresie, jaki jest dla Ciebie możliwy. Głowa również patrzy przez prawe ramię. Oddychając spokojnie pozostań w tej pozycji ok. 1 min. Nie pompuj ruchu, nie szarp, wczuj się w ciało. Po chwili, gdy przyzwyczai się ono do danego zakresu, możesz odrobinę pogłębić. Rozluźniaj mięśnie brzucha, pleców i barki. Wróć do pozycji wyjściowej, przełóż nogi na drugą stronę krzesła i zrób skręt w lewo. Zakończ swobodnym skłonem w przód.
Ćwiczenie to bardzo mocno mobilizuje wątrobę. Dosłownie wyciska ją jak gąbkę z toksyn. Pamiętaj więc o piciu odpowiedniej ilości wody, aby organizm mógł się oczyścić. Mocno poruszane są też jelita. Skręt w prawo rozciąga przewody żółciowe i pobudza ich perystaltykę. Tym samym usprawniane jest wydzielanie żółci do dwunastnicy.
Ćwiczenie przepony
Najprostszym, choć nie najłatwiejszym ćwiczeniem przepony jest aktywne oddychanie. Mogę polecić tzw. oddech ognia, który polega na wykonywaniu mocnych WYDECHÓW przez nos. Najłatwiej to robić na siedząco z rękami ułożonymi na wysokości dolnych żeber. Wdech następuje automatycznie.
Zobacz jak to wygląda http://bit.ly/2kfTMAp
Ćwiczenie to jest doskonałym masażem dla narządów wewnętrznych, szczególnie tych leżących podprzeponowo. Dobrze dotlenia organizm i pobudza, warto więc je robić w momencie zmęczenia, zamiast wypicia kolejnej kawy. Ma ono również działanie rozgrzewające ( dobra wiadomość dla zmarzlaków) i wyrównujące ze względu na masaż nadnerczy. Warto je wykonać też, jeśli jesteśmy przejedzeni i czujemy się „ciężko na żołądku”.
Zdrowe jelita są podstawą zdrowia
Jak sprawić, żeby jelito drażliwe było nareszcie szczęśliwe
Oprócz redukcji stresu, zdrowej diety i większej dawki ruchu całego ciała, dobrze jest zadbać również o specyficzny ruch, specjalnie dla narządów wewnętrznych. Odwdzięczą się doskonałym samopoczuciem i dobrym wyglądem na długie lata.
???ę???ę, ż? ??????? ???ż??? ????????
Jak uważasz, że warto, podziel się ze znajomymi ?
zdjęcie https://stock.adobe.com/pl