Bóle kręgosłupa mają bardzo wiele przyczyn, o wiele więcej niż istnieje ich w powszechnej świadomości. Ale zazwyczaj wrzuca się wszystkie do jednego worka, nawet lekarze stawiają diagnozę „bóle krzyża” nie wnikając za bardzo w to, jakie struktury są zajęte, bo nie jest to dla nich istotne. Leki przeciwzapalne i przeciwbólowe działają wszak na cały organizm. Dla osteopaty natomiast precyzyjne określenie zaburzonej tkanki jest bardzo ważne, bo zupełnie inaczej podchodzi się do dyskopatii, a inaczej do zablokowania stawowego. Dobrze jest o tym wiedzieć, by w razie czego umieć sobie doraźnie pomóc, a przynajmniej nie zaszkodzić nieumiejętnym działaniem. Dziś chcę rozprawić się z popularnymi mitami na temat bólów kręgosłupa. Najwyraźniej jest taka potrzeba, bo pracuję już wiele lat i ciągle te same określenia padają z ust pacjentów.
✅Mit pierwszy – zawiało mnie
Najczęściej dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa. Sam fakt powiania wiatru na nas na pewno nie wywoła gwałtownych bólów. Wieje na nas bardzo często i nie za każdym razem kończy się to kręczem szyi. Jeżeli jednak tak się zdarzy, to przyczyna leży znacznie głębiej. Gwałtowne wychłodzenie musi trafić na podatny grunt, czyli na tkankę, która już jest mocno przeciążona i funkcjonuje na granicy wydolności. Dodatkowy silny bodziec powoduje to, że traci ona elastyczność czyli zdolność przystosowania. Ból ten to wierzchołek góry lodowej. Nie zawianie jest tutaj przyczyną, tylko zapewne wieloletnie przeciążenie.
W takim przypadku dobrze jest zadbać o ocieplenie tego miejsca i jak najszybsze zgłoszenie się do osteopaty, który zajmie się przyczynami takiego stanu.
✅Mit drugi- źle spałam
Nie da się kontrolować pozycji ciała podczas snu i nie da się zrobić tutaj coś „źle”. Ciało posiada swoją mądrość i nie ułoży się nigdy tak, żeby zrobić sobie krzywdę. Nie jest to możliwe, no chyba że śpimy nieświadomie. Zdarza się czasem podczas operacji z pełną narkozą, kiedy wyłączone jest czucie ciała. Może się też przytrafić, gdy kładziemy się spać w stanie bardzo dużego wyczerpania lub upojenia alkoholowego ?.
Jeśli często Ci się zdarza obudzić z bolącą szyją lub dołem pleców, to prawdopodobnie Twój organizm jest zatruty ➡️Toksemia-kiedy potrzebny jest detox
Przyczyn takiego stanu może być kilka:
- nadmierna podaż toksyn czyli zła dieta i używki
- żyjesz w bardzo dużym napięciu – tu rzeczywiście źle się śpi ?
- Twoja wątroba i nerki są przeciążone
- nie radzisz sobie ze złością, urazą
- masz za dużą potrzebę kontroli
Osteopata prawdę Ci powie ?
✅Mit trzeci- wypadł mi dysk
Nie ma takiej możliwości, żeby wypadło coś, co ma konsystencję galarety. Dysk zasadniczo składa się z dwóch struktur. Łącznotkankowy pierścień włóknisty otacza galaretowate jądro miażdżyste, w którym panuje ciśnienie rozpierające. Taka budowa krążka łączy dwie przeciwstawne funkcje- sztywność z elastycznością. Na skutek zmian zwyrodnieniowych lub gwałtownie działającej siły, pierścień włóknisty ulega uszkodzeniu i galaretka zaczyna się uwypuklać zazwyczaj w kierunku kanału rdzeniowego lub otworów międzykręgowych. Proces ten jest nieodwracalny, nie da się z powrotem wepchnąć jej na miejsce. Nie ma więc mowy o „wsuwaniu” lub „nastawianiu dysku” . Jeśli słyszysz te słowa od terapeuty, to wiej, gdzie pieprz rośnie i nie dawaj sobie nic wsuwać ?
✅Mit czwarty- ja nie dźwigam, pracuję przy komputerze
Bóle kręgosłupa są kojarzone zazwyczaj z pracą fizyczną lub przenoszeniem ciężarów. Oczywiście, czasami zdarza się, że przy nieostrożnym ruchu dochodzi do zablokowania lub uszkodzenia dysku u osób pracujących fizycznie, ale częściej na bóle kręgosłupa narzekają ludzie siedzący całymi dniami. Mniejsze obciążenia na kręgosłup lędźwiowy działają podczas chodzenia, niż siedzenia. Przy długotrwale utrzymywanej pozycji siedzącej dochodzi do przeciążeń więzadłowych,stawowych a także mięśniowo- powięziowych. Oprócz tego dochodzi do zastoju w obrębie miednicy, co również może wywoływać bóle krzyżowe. Dobrym rozwiązaniem dla osób mających siedzącą pracę jest zakup poduszki sensomotorycznej tzw. beretu i siedzenie na niej. Utrzymuje ona ciało w ciągłym, drobnym ruchu nie dopuszczając do przeciążeń i zastoju. Dodatkowym bonusem jest wzmacnianie malutkich mięśni leżących przykręgosłupowo, które odpowiadają za właściwą stabilizację kręgosłupa. Przy okazji poprawia się również drenaż płynów w całym ciele.
O problemach zdrowotnych spowodowanych przeciążeniem przeczytasz tutaj ➡️Przeciążona kobieta
✅Mit piąty- korzonki mnie bolą
Nie istnieje taka struktura anatomiczna jak korzonki. Tak określane są bóle okolicy lędźwiowo- krzyżowej, a najczęściej są to przeciążenia mięśniowo- powięziowe. Tego typu dolegliwości dobrze jest traktować ciepłem, które rozrzedza płyny śródtkankowe i poprawia drenaż miejscowy. Wskazany jest także ruch do granicy bólu, by poprawić elastyczność. W przeciwieństwie do przeciążeń, zapalenia korzenia nerwowego w żadnym razie nie wolno traktować ciepłem. I kocia skórka na pewno też nie pomoże.? Jeśli jest to klasyczna rwa kulszowa, udowa, ramienna czy gruszkowata, to charakteryzuje się bardzo silnym bólem, niezależnym od pozycji, promieniującym do kończyny. Ból ten jest aktywny, a nawet nasila się, w nocy. W tym przypadku najskuteczniejsze jest leżenie w pozycji przeciwbólowej po przyjęciu leków lub zastrzyków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Po ustąpieniu największych dolegliwości polecana jest wizyta u osteopaty, który delikatnymi technikami przyspieszy powrót do zdrowia.
???????ę, ż? ??????? – ???ż??? ???????? ?
zdjęcie ➡️https://pixabay.com/pl/users/whitesession-4645995/
Jak uznasz, że warto- podziel się ze znajomymi ?