5
(1)

Czy cierpisz na częste bóle brzucha? Jest tyle pysznych potraw, ale niestety – cokolwiek zjesz, zaraz czujesz się jak balon? A każdy egzamin, ważne spotkanie czy emocjonującą randkę poprzedza wizyta w toalecie?

Masz jelito drażliwe, a nie jest szczęśliwe…?

Co to jest jelito drażliwe?

Irritable bowel syndrom– IBS- to przewlekłe zaburzenie funkcjonalne, charakteryzujące się nadpobudliwością jelita grubego. Jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń żołądkowo- jelitowych. Szacuje się, że 10-15 % populacji cierpi z powodu zespołu jelita drażliwego. Typowymi objawami są bóle i zaparcia naprzemiennie z biegunkami oraz wzdęcia i mdłości. W badaniu palpacyjnym stwierdza się tkliwość okrężnicy wstępującej, zstępującej oraz esicy. Oprócz tego zmieniona jest konsystencja tkanek, jest to najczęściej jej stwardnienie. Jasny jest silny związek tych dolegliwości ze stresem. Także lęk i depresja zdecydowanie nasilają dolegliwości. Jelito drażliwe jest ściśle  powiązane ze stanem psychicznym i emocjonalnym pacjenta. Niektórzy badacze uznają go za zaburzenie w większym stopniu psychiczne niż fizyczne.

➡️ Co każdy powinien wiedzieć o stresie w trosce o swoje zdrowie.

Jak to się dzieje?

Układ pokarmowy wyposażony jest w odrębny tzw. jelitowy układ nerwowy zwany również drugim mózgiem. Produkuje on  neuroprzekaźniki mające wpływ na nasz nastrój. 90% serotoniny, hormonu szczęścia i spokoju, jest produkowane w jelitach! Są tam wytwarzane również benzodiazepiny, które mają działanie uspokajające. Termin jelito drażliwe określa tak naprawdę nadwrażliwość zakończeń nerwowych w ściankach jelit, których reakcja na normalne bodźce jest wygórowana. Prowokuje ona nadmierną perystaltykę mięśni gładkich lub jej zatrzymanie. Skutkuje to biegunkami bądź zaparciami. Oprócz tego napływające do krwi toksyny dostają się do mózgu i blokują tam receptory opiatowe prowadząc do obniżenia nastroju i zapętlenia problemu.

Kto najczęściej cierpi na zespół jelita drażliwego?

Istnieją badania, które stwierdzają korelację między IBS a traumatycznym, naznaczonym przemocą i wykorzystywaniem dzieciństwem. W związku z tym, często idzie w parze z niskim poczuciem własnej wartości. Są to ponadto osoby o silnej potrzebie kontroli i obowiązkowi perfekcjoniści. Nerwowi, przewrażliwieni i depresyjni. Jest to dolegliwość, która dopada ponadto ludzi obarczonych dużą odpowiedzialnością.

Co prowadzi do upośledzenia funkcji jelit

Głównym winowajcą jest oczywiście przewlekły stres. Uważa się, że jelitowy układ nerwowy zapamiętuje pewne emocje. Wywołane nimi napięcie ma kluczowe znaczenie, bo zaburza, między innymi, krążenie płynów. Upośledzony drenaż prowadzi do zatrucia metabolitami. Drażni to zakończenia nerwowe wywołując stan zapalny i ból. Dochodzi ponadto do zagęszczenia i zastoju płynów tkankowych, a także zwiększenia ich lepkości. Prowadzi to do utrudnienia poruszania się narządów względem siebie. Po pewnym czasie, z tego powodu, pojawiają się sklejenia, a nawet zrosty. Zaburza to ruchy własne organów, które są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Jeśli taki stan trwa długo, to nawet ustąpienie stresora nie powoduje samodzielnego powrotu funkcji.

Jakie są konsekwencje nieleczenia jelita?

Na początek zła wiadomość- nie ma skutecznego leku na jelito drażliwe. IBS jest niemożliwy do wyleczenia farmakologicznie, ponieważ nie ma tabletki, która działałaby na tak szerokim polu. Należy podjąć wielostronną terapię i działać równocześnie na wszystkich poziomach zdrowia. ➡️Zdrowy jak koń- definicja zdrowia Zaniedbanie leczenia prowadzi do upośledzenia wchłaniania oraz powstania niedoborów wielu ważnych dla życia witamin i mikroelementów. Skutkuje to zaburzeniami odporności, osłabieniem organizmu i tworzy podłoże dla wielu ciężkich chorób. Przyjmuje się, że upośledzenie pracy układu pokarmowego leży u podłoża chorób autoagresywnych. Potwierdzają to również moje doświadczenia zawodowe. Każdy pacjent, z przewlekłym schorzeniem, cierpiał jednocześnie na chroniczne bóle brzucha. Uszkodzona śluzówka jelita stanowi wrota napływu toksyn do krwiobiegu, prowadząc do przewlekłego zatrucia ze wszystkimi jego symptomami. Bez pomocy z zewnątrz stan zdrowia będzie się systematycznie pogarszał..

➡️Toksemia-kiedy potrzebny jest detox  

Z jakimi konfliktami biologicznymi wiąże się jelito drażliwe?

Nauki Nowej Medycyny Germańskiej lub Biologiki wiążą tę dolegliwość z konfliktem “złości nie do strawienia”. Często traumy tego rodzaju powstają w dzieciństwie, kiedy np. rodzice się kłócą, a dziecko jest tego bezsilnym świadkiem. Jest to też konflikt niegodziwości w rodzie i niedostawania tego, co się należy. Oprócz tego, należy także przyjrzeć się niemożności pozbycia się czegoś: urazy, pretensji, wspomnienia. Wszystkie okoliczności, w których wystąpił konflikt biologiczny, zapisują się jako skojarzenia z wydarzeniem traumatycznym i będą potem przypominać o zagrożeniu. Może to być pora roku, rodzaj pokarmu, zapach itd. Z tym związane są pojawiające się nagle nietolerancje na żywność trawioną do tej pory bardzo dobrze. Jeśli sytuacja trudna zdarzy się podczas posiłku, może zapisać się jako program alergii pokarmowej.

Jak osteopatia leczy jelito drażliwe?

Jednym z kluczowych elementów leczenia  jest manualne poruszenie tkanek, przywrócenie prawidłowego drenażu i zaopatrzenia nerwowo-naczyniowego. Nie wystarczy praca w obrębie zajętego narządu, aby leczenie było zadowalające. Konieczne jest również wyrównanie wszystkich systemów, a przede wszystkim obniżenie napięcia układu wegetatywnego. Jednak trwałą poprawę zdrowia może przynieść tylko działanie wielostronne, skoordynowane działania na wielu obszarach i duże zaangażowanie pacjenta. Poniżej program leczenia kompleksowego ⬇️⬇️⬇️

Od czego trzeba zacząć?

Nie pomoże mobilizacja układu nerwowego i trzewnego, jeśli pacjent będzie ciągle pod wpływem stresu. Kluczowym jest zidentyfikowanie jego źródła, a także odcięcie od stresora.  Czasem konieczna będzie zmiana pracy czy zakończenie toksycznych relacji. Jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, należy wdrożyć pracę nad zmianą stosunku do sytuacji i tworzenie zdrowego dystansu. Wiąże się z tym praca psychologiczna, którą najlepiej wykonać pod opieką terapeuty.

Dlaczego do tej pory nie poradziłaś sobie z tym problemem?

Z całą pewnością wypróbowałaś już bardzo wiele sposobów leczenia. Stosowałaś różne diety eliminacyjne, brałaś leki, albo ratowałaś się ziołami. Rozważałaś też środki uspokajające, albo nawet je stosowałaś. I nic nie pomogło. Wiesz dlaczego? Bo robiłaś każdą z tych rzeczy osobno. Nie pomoże zdrowa dieta bez uprzedniego oczyszczenia jelita i wyciszenia stanu zapalnego. Leki uspokajające również nie pomogą, gdyż działają tylko na jednym poziomie. Nie wyleczysz się też bez redukcji stresu. Działać trzeba jednocześnie na wszystkich poziomach.

Kompletny program leczenia IBS

Tylko sumienna realizacja tego programu , punkt po punkcie, daje szansę na skuteczne pozbycie się dolegliwości. Działania w odrębnych obszarach nie gwarantują wyleczenia, mogą tylko okresowo wyciszać objawy. Bardzo ważna jest praca nad emocjami, bo one są pierwotną przyczyną zespołu jelita drażliwego. Oto jak należy działać:

  1. Oczyszczenie i udrożnienie jelita, probiotyki min 2 miesiące
  2. Wygojenie stanu zapalnego i regeneracja śluzówki jelita.
  3. Praca z osteopatą- Wyciszenie autonomicznego układu nerwowego. Uwalnianie zastoju, mobilizacja sklejeń i poprawa drenażu w obrębie jamy brzusznej, nauka automasażu brzucha
  4. Ćwiczenia mobilizujące narządy jamy brzusznej ➡️ Jak i po co ćwiczyć narządy wewnętrzne
  5. Relaksacje, medytacje, ćwiczenia oddechowe
  6. Uwalnianie złości w bezpieczny dla siebie ( i otoczenia ?) sposób
  7. Wprowadzenie do rutyny dnia codziennego większej ilości umiarkowanego ruchu- spacery, pływanie
  8. Praca z emocjami: konstruktywne radzenie sobie ze złością
  9. Przepracowanie relacji z matką ➡️Relacja z matką i jej wpływ na zdrowie
  10. Rozwijanie świadomości, poszukiwanie wewnętrznego spokoju, rozwijanie uważności jako profilaktyka nawrotu dolegliwości

Kompleksowe działanie zarówno na poziomie fizycznym, emocjonalnym jak i duchowym zapewni Ci powrót do zdrowia. Systematyczność, determinacja i gotowość do zmiany przyniesie sukces w postaci poprawy we wszystkich obszarach życia. Nareszcie Twoje jelito będzie szczęśliwe, a Ty razem z nim. Powodzenia ??

???ę???ę, ż? ??????? – ???ż??? ???????? ?

 

zdjęcie ➡️ http://iStock-956151356-e1566077489444.jpg

 

Jeśli Ci się podobało- podziel się ze znajomymi ?

Czy ten tekst był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę i oceń!

Jeśli uważasz ten post za przydatny...

Śledź mnie na social media!

Dodaj komentarz